A Franz Kett pedagógia Romániában

1993

Nagy Enikő M. Kriszta nővér csatlakozott a Mallersdorfi Ferences Nővérek közösségéhez. Franz Kett szakmai kapcsolatban állt a németországi Mallersdorf szociálpedagógiai főiskolájával, így megismertette a nővérekkel és a diákokkal ezt a pedagógiát.

1995-1996

Nagy Enikő M. Kriszta nővér, aki a nagyváradi „Nardini” óvodában dolgozott, az óvodai könyvek között találkozott az akkor még RPP-nek nevezett (Religionspädagogische Praxis) Franz Kett-pedagógia kiadványaival, és elkezdte azokat a gyakorlatban alkalmazni.

1998-1999

Nagy Enikő M. Kriszta nővér Steinerschirchenben részt vesz Franz Kett és KristineKrammer továbbképzésein. Ezután bemutató foglalkozásokat tart Székelyudvarhely és Csíkszereda inden óvodájában. Meghívást kap, hogy 20 órás továbbképzéseket tartson a Hargita megyei Apáczai Csere János Pedagógusok Házában szervezésében.

2009

Sor kerül az első Franz Kett által vezetett romániai képzésre Székelyudvarhelyen, a Nardini Napköziotthonban. Franz Kett írásban is megerősíti, hogy Kriszta nővér tematikus képzések révén népszerűsítheti a Franz Kett pedagógiát Romániában.

2010

Brassóban 2010-ben Monica Gomoescu teszi meg az első lépéseket a Franz Kett pedagógiával való megismerkedés felé. Több bevezető jellegű kurzus következik Nagy Enikő M. Kriszta nővér vezetésével, amelyek megnyitották az utat és a vágyat további lépések megtételére. Az itt szerzett tudás továbbjutott a brassói gyermekvédelmi hatóság nevelőotthonaiban élő gyermekekhez. A hatósággal a brassói Spirituset Cultura Egyesület (amelyet ugyanebben az évben Monica Gomoescu alapított) partnerségi megállapodást kötött.

2015

Dr. Ozsváth Judit egyetemi adjunktus és két vallástanár, Benedek Ramóna és Nemes István részt vesz Franz Kett pécsi Püspöki Hittudományi Főiskolán tartott képzésén. A képzés olyan nagy hatást gyakorol a résztvevőkre, hogy a Nagyváradi Egyházmegye meghívja Franz Kettet egy képzés megtartására, amely 2015 decemberében a nagyváradi Posticum Kulturális Központban több mint 50 résztvevő jelenlétében zajlik le.

2016

Január során először vett részt romániai képviselő a németországi Franz Kett Pedagógia Intézet által rendszeresen szervezett év eleji szakmai találkozón. Ez volt az első alkalom, hogy egy romániai tanfolyam ötlete előzetes beleegyezést kapott a német intézet vezetőitől. Exc. Böcskei László nagyváradi püspök beleegyezik egy, a Német Katolikus Püspöki Konferencia kelet-európai egyházakat segítő szervezetéhez, a Renovabishoz benyújtandó projekt támogatásába, amely a fent említett képzés finanszírozását célozza.

Dr. Monica Gomoescu brassói egyetemi adjunktus ugyanebben az évben kereste meg Franz Kettet, jelezve, hogy igény van a pedagógiára (ekkor Egységes Értelemorientált Pedagógia a neve) román nyelven is. Román részről a kezdeményezéshez csatlakozik, a Iași-i Egyházmegye katekétikai irodájának vezetője Dr. Mihai Roca lelkész is, az egyházmegye pedig nyitott Franz Kett pedagógiájának befogadására.

Újabb képzésre kerül sor Csíkszeredában P. Dr. TomášCyril Havel és Dr. Eva Muronova vezetésével.

2017

Franz Kett és TomášCyril Havel ismét meghívást kapott a nagyváradi Posticum Kulturális Központba.

2018-2021

Öt modulból álló romániai képzéssorozat kezdődik 2018 második félévében két csoport számára. Az egyik a magyar nyelvű csoport volt, 25 résztvevővel Erdélyből és a Partiumból, valamint 5 képzettel Magyarországról. A másik, román nyelvű csoport 15 Iași-i katekétából és pedagógusból, 10 résztvevő Brassóból és 5 a bukaresti egyházmegyéből. A magyar nyelvű csoportot P. Dr. Tomáš Cyril Havel és Dr. Eva Muronova cseh trénerek vezették be a Franz Kett pedagógia szakmai rejtelmeibe és lelkiségébe. A román nyelvű csoportot hét németországi, osztrák, svájci és dél-tiroli tréner (Kerstin Sabine Lermer, Eva Maria Fiedler, Gerda Graiss, Petra Ostermann, Anita Würkner, Raimund Wolf és Christian Pfeiffer-Fuchs) képezte.

2021

Létrejön a Franz Kett Oktatási Központ Brassóban, a németországi Franz Kett Pedagógiai Intézet hozzájárulásával. Ma központunk a Franz Kett pedagógiafoglalkozásokat szervez vegyes bölcsődei csoportok (1-3 éves korig), óvodás vegyescsoportok (4-6 éves korig), és kisiskolás gyermekek (7-10 éves korig), felnőttek, és idősek számára.A központ egyik projektjének részeként havonta tartanak Franz Kett pedagógia foglalkozásokat egy idősekből álló csoport örömére.

2021

Kriszta nővér egy sikeres kollokvium után megkapta a Ferenc Kett pedagógusi címet, azaz a képzési rendszer harmadik szintjére lépett, és ezzel ő lett az első elismert képző Romániában.

Májusban a németországi intézet beleegyezésével megalakul a romániai Franz Kett Pedagógiai Intézet. A romániai intézet 2022. október 24-26-án Nagyváradon, a Római Katolikus Püspöki Palotában tartott ünnepélyes megnyitóval kezdi meg tevékenységét, és ettől kezdve szervezi a Franz Kett pedagógia területén folyó szakmai tevékenységeket az országban. Megjelenik a romániai Franz Kett Pedagógiai Intézet első évkönyve Úton, együtt címmel.

2023

Augusztus folyamán újabb öt intézeti tag nyeri el a Franz Kett pedagógusi címet (ld. Franz Kett pedagógusaink).

Bővebben a Franz Kett pedagógiáról:

Isten a középpontban – a Franz Kett pedagógia kezdetei Romániában (interjú Nagy Enikő M. Kriszta mallersdorfi ferences nővérrel)

Nemes István, Gomoescu Monica: A Franz Kett pedagógia Romániában 2015 után és a Franz Kett Pedagógia Intézet

Scroll to Top