A Franz Kett pedagógia egy kapcsolatorientált alapvető pedagógiai kezdeményezés, amely egy, a résztvevőkre épülő kreatív eljárás révén, egy nyitott folyamat keretében, a kapcsolatokra próbál érzékenyíteni.
E folyamat keretében
- az önmagunkhoz fűződő kapcsolatunk,
- az egymással való kapcsolataink,
- a világhoz fűződő kapcsolatunk,
- az időhöz való viszonyunk és
- az Istenhez fűződő kapcsolatunk
áll a középpontban.
A Franz Kett pedagógia nemcsak egy általános pedagógiai kezdeményezés, hanem valláspedagógiai súlyponttal bír, amennyiben az Istennel való kapcsolatra is érzékenyít.
A résztvevőknek lehetőségük nyílik öntevékenyen szembesülni bizonyos témákkal. A pedagógiai folyamat ezen tevékeny találkozás keretében zajlik. Ilyen formábannem a foglalkozások vezetője viszi véghez a pedagógiai folyamatot és a nevelői munkát, hanem maga a résztvevő éli meg azokat.
Ez a Franz Kett pedagógiai fő ismertető jegye.
A Franz Kett pedagógia
- egységes értelemorientált pedagógia,
- a gyakorlatból táplálkozó és a gyakorlatra irányuló kapcsolatorientált alappedagógia,
- bibliai-keresztény ember- és istenképen alapul,
- a szív és ember nevelésének vallásra nyitott pedagógiája,
- az emberi lény egységét szem előtt tartó tanulás és tanítás útja minden korosztály számára.
A Franz Kett pedagógia az ember önmagához, embertársaihoz, teremtéshez és Istenhez való kapcsolatának kibontakozását fejleszti és támogatja.
A Franz Kett pedagógia keletkezése
A Franz Kett pedagógia „valláspedagógiai gyakorlat” (RPP, religionspädagogische Praxis) kezdeményezésében gyökerezik, amelynek kezdetei az 1972-1978 közötti időszakra, Esther Kaufmann nővér és Franz Kett együttműködésére tehetőek.
1999-től kezdődően a „valláspedagógiai gyakorlatot” Franz Kett egységes értelemorientált pedagógia néven (ganzheitlich-sinnorientierte Pädagogik) fejlesztette tovább, amelyet 2018-tól Franz Kett pedagógiának (Franz-Kett-Pädagogik GSEB) nevezünk.
2008-ban, a pedagógia megőrzésének, továbbfejlesztésének és a Franz Kett pedagógusok kiképzésének szabályozása szándékával alakult meg a németországi Franz Kett Pedagógia Intézet (Institut für Franz-Kett-Pädagogik GSEB e. V.)